Teknik Yayınlar-1

Endüstri Meslek Liseleri'ne ücretsiz olarak dağıtılan bu yayında

(1) Çelikler için örtülü elektrod seçimi,

(2) Gazaltı ark kaynağı yöntemi,

(3) Gazaltı ark kaynağında karşılaşılan sorunların giderilmesi,

(4) Paslanmaz çeliklerin kaynağı,

(5) Alüminyum alaşımlarının kaynağı ve

(6) TIG kaynağında sağlık ve güvenlik konuları ele alınmıştır.

Örtülü elektrodla ark kaynağı yönteminin özellikleri, örtünün görevleri, kaynak akımı ve kaynak pozisyonları, kaynak metalinin mekanik özellikleri, elektrod standartları, alaşımsız çelikler, alaşımlı ve yüksek mukavemetli çelikler ile paslanmaz çelikler için uygun elektrod seçimi konuları ele alınmaktadır.

Gazaltı ark kaynağı yönteminin genel tanımı ve tarihçesi, sağladığı avantajlar ve kısıtlamalar, yöntemin özellikleri, gerekli olan donanımlar, kaynak işlemi sırasında kullanılan dolgu malzemeleri, koruyucu gazlar, özlü kaynak telleri, çeşitli uygulamalar, kaynak hataları ve karşılaşılan sorunlar ele alınmaktadır.

Gazaltı ark kaynağında karşılaşılan sorunlar ve bu sorunların temel nedenleri incelenmekte, her sorun için çözüm önerileri sunulmaktadır. Kitapta ayrıca koruyucu gazlar ve metal iletim tipleri ele alınarak gaz seçiminde dikkat edilmesi gereken konular açıklanmaktadır.

 

Teknik Yayınlar-2

Paslanmaz çeliklerin türleri, paslanmaz çeliklerin kaynak kabiliyetleri, fiziksel ve mekanik özellikleri, uygun paslanmaz çelik türünün seçilmesi, kaynak ağızı tasarımları, dolgu metali ve kaynak yöntemi seçimi gibi konular genel olarak ele alınmakta ve örnekler verilerek anlatılmaktadır.

Alüminyum ve alaşımlarının kaynağı sırasında ürün seçerken dikkat edilmesi gereken konular yer almaktadır. Buna ek olarak kaynak ağızı şekilleri, sık sorulan sorular ve karşılaşılan sorunların giderilmesine yönelik çözümler ele alınmaktadır.

TIG kaynağında ve diğer ark kaynağı uygulamalarında dikkat edilmesi gereken sağlık ve güvenlik şartları incelenmiştir. Koruyucu gaz tüplerinin ve gaz regülatörlerinin güvenli kullanımı, metal dumanları, elektrik çarpması riski, ark radyasyonu ve yangın tehlikesi konuları ele alınmıştır.

Yanında sırası ile;

(1) Genel Elektrik Ark Kaynakçılığı,

(2) Örtülü Elektrod Ark Kaynağı Yöntemi

(3) Gazaltı Ark Kaynağı Yöntemi ve

(4) TIG Kaynağı Yöntemi

Konuları ele alınmakta ve bu yöntemlerin uygulanması sırasında karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri hakkında pratik bilgiler verilmektedir.